КРЪГОВРАТЪТ НА ВОДАТА
Кръговратът на водата е непрекъснатото движение на водата между земята и небето. Той е природният доставчик на сладка вода – водата, която ползваме за всекидневни нужди, и в този смисъл е един от определителите на съществуването ни като живи организми и като хора. Ние се намесваме в този кръговрат, доколкото ползваме водни басейни, създаваме изкуствени водни басейни, насочваме водата по водопроводните и канализационните системи, които създаваме за питейно и битово потребление. Но макар кръговратът на водата да би могъл да продължи безкрайно, под влияние на човешката дейност водата би могла да достигне ниво на замърсяване, несъвместимо с човешките нужди. Ние участваме решаващо в кръговрата на водата, годна за потребление. Така, грижата за водата е сред най-важните теми за екологията (наука, раздел на биологията, която изучава взаимоотношенията между организмите, както и взаимоотношенията между организмите и средата, в която живеят).
Тук се намесват пречиствателните станции – те са промишлени съоръжения, създадени за пречистване на водата. В зависимост от конкретното им предназначение разграничаваме два типа пречиствателни станции:
- Пречиствателни станции за питейни вода, които се грижат за това водата от природата да придобие химичен състав, съвместим с човешкото тяло, що се отнася до битовите нужди. Те гарантират чистотата на водата при входа на водоснабдителната система.
- Пречиствателни станции за обработка на отпадъчни води, включително битови, септични и индустриални води. Те събират водата на изхода на канализационната система и водата, потребена за индустриални нужди, пречистват я от човешката дейност и я връщат обратно в природата екологично чиста. Така, те залагат възможността за безпроблемен кръговрат на потреблението на вода за в бъдеще.
Използването на пречиствателни станции е от огромно значение за възстановяването на природните ресурси, за опазването на околната среда и за екологическото равновесие, особено в гъсто населени райони и в райони с крупна промишленост.